a header
poslusne lyze
RAXing úk) raxing

youtube
RAXy fotogalerie

Vaše pocity slovem i obrazem

A co na to OZÁK?

NOVA Pták Loskuták a poslušné lyže

Diskuze o poslušných lyžích

Kalendář předváděcích akcí  

Afrika a RAXing na poslušných lyžích


                                                                     

RAXing je easy HIT ! * Poslušné lyže pro všechny *  RAXing = novinka ve světě zimních sportů

 

 

 

 

 

 

 

Mysleli jste, že na lyžích už není možné vymyslet nic v zásadě nového? Představujeme Vám novinku ve světě lyžování – unikátní krátké lyže s metalovou koncovkou: lyže RAX. Říkají jim také poslušné lyže nebo prostě RAXy

Díky nim umí lyžovat každý a žádný terén pro ně není překážkou. Metalová koncovka zvyšuje vaši stabilitu, tím současně bezpečnost a díky tomu můžete zažívat naprosto pohodové, snadné lyžování. Právě to je synonymem pro nový termín v lyžařském světě: RAXING.

 

 

RAXing = novinka ve světě zimních sportů. Jde o jízdu na krátkých lyžích "RAX", které za patkou vázání pokračují originální koncovkou, jejíž funkcí je stabilizace jízdy. Parametry RAXů - jejich snadná ovladatelnost a větší stabilita - z nich dělají ´nástroj´ zvyšování bezpečnosti na sjezdovkách.

Svislé postranní lamely na koncovce posilují vedení oblouku a pracují v momentech narušení předozadní rovnováhy. Při nájezdu na muldu se můžete dostat do většího záklonu, patka RAXů ale nepodkluzuje, jízdu mírně přibrzdí a lyžař se setrvačností pohybu těla opět dostává do správného postoje.

Koncovka je ve směru dozadu tak stabilní, že můžete v případě prudkého terénu jet jen po těchto originálních patkách.

RAXy jsou speciální svojí univerzálností :-)

 

 

Na jaře 2008 jsem se seznámil se zajímavými lyžemi, které však byly uzpůsobeny a prezentovány jen jako záležitost pro extrémní lyžaře, pro zdolávání nepřístupných a velmi prudkých svahů.

Napadlo mě, že kdyby se provedly některé zásadní úpravy, mohly by takové lyže fungovat i na normálních sjezdovkách (mj. podstatné zkrácení koncovky a zmenšení úhlu jejího sklonu, jiné osazení lamelami, použití bezpečnostního vázání ...)

Postupnými kroky, kdy jsem vymýšlel a zkoušel různé velikosti, tvary a umístění těchto lamel, jsem dospěl k žádoucím vlastnostem koncovky a přišlo na ´pořad dne´ vyřešit otázku, jak tyto lyže průmyslově vyrábět.

Tvar byl vymyšlen, ale jak a z čeho koncovku dělat, aby mohla být produkována ve velkém, aby byla možná její standardizovaná montáž? Bylo jasné, že není možné jít cestou připevňování jednotlivých lamel uprostřed a po stranách nějaké podložky, která by se pod určitým úhlem připevňovala ke konci lyže. Navíc bylo zapotřebí vyřešit problém vázání – bylo mi jasné, že chci tyto lyže nabízet široké lyžařské veřejnosti, a proto se na ně musí dát montovat bezpečnostní vázání, nejen tzv. drátové vázání. Toto všechno mě přivedlo k myšlence dělat koncovku způsobem odlitku, který bude mj. opatřen rovinou, nutnou pro montáž patky bezpečnostního vázání.

Moje úvahy šly ještě dál: když nabízíme univerzální RAXy mj. také co do délky, byla by dobrá možnost použít na nich tzv. rentalové vázání. Prostudoval jsem řadu takových druhů vázání a vymyslel kombinaci standardního vázání s rentalovou podložkou špičky, to vše od Tyrolie.

 

 

Od listopadu 2010 je toto technické řešení lyže chráněno mými Užitnými vzory, zapsanými Úřadem průmyslového vlastnictví v Praze pod čísly 21 478 a 21 492. Obsahově totožné jsou rovněž moje užitné vzory platné v Německu a na Slovensku, v procesu schvalování jsou přihlášky užitných vzorů v Rakousku a dalších evropských zemích.

 

Dušan Peterka
 
 

              

www.raxing.cz          YouTube